Choď na obsah Choď na menu
 


Chorvátsko - Vukovar

2. 12. 2014

 

   Na pozvanie našich dlhoročných známych sme sa v dňoch 16.-19.11. 2014 rozhodli navštíviť chorvátske mesto Vukovar. Pokiaľ by ste ho hľadali v blízkosti Jadranského mora, neuspeli by ste. Jedná sa o takmer najvýchodnejšie položené mesto v Chorvátsku v časti zvanej Slavónia. A čím je známe? Jedná sa o mesto, ktoré bolo azda najviac zo všetkých postihnuté vojnou, ktorá sa začala po rozpade bývalej Juhoslávie v roku 1991. Napriek tomu, že od jej skončenia uplynulo asi 20 rokov, jej existenciu môžete vidieť na každom kroku. Okrem pomníkov, či rôznych spomienkových miest a múzeí, môžete takmet všade vidieť stopy po strelách či výbuchoch munície. A keď k tomu pridáte rozprávanie tých, ktorí sa bojov priamo zúčastnili, či počas vojny v tomto meste žili, uvedomíte si veľmi intenzívne, aká strašná vojna je. A následne účasť na "Kolone sječanija" - spomienkovom pochode, ktorý sa v meste Vukovar koná každý rok 18. novembra, teda v deň, kedy sa obranci mesta vzdali okupačnej Juhoslovanskej ľudovej armáde. Ide o celonárodnú spomienkovú akciu, ktorej sa každoročne zúčastňuje okolo 100.000 ľudí z celého Chorvátska. Samotný pochod vedie zpred miestnej nemocnice až na cintorín, kde sú pochovaní obrancovia mesta, ktorí pri jeho obrane zahynuli a celý meria niečo vyše sedem kilometrov. Okrem tohto sprievodu sme mali možnosť navštíviť niekoľko ďalších miest, ktoré v skratke popíšem.

Vukovarská nemocnica - ide o klasickú modernú nemocnicu, ktorá sa na prvý pohľad nelíši od žiadnej inej nemocnice. V čase vojny však bola presťahovaná do jej pivničných priestorov, aby tak bola chránená pred nepriateľským bombardovaním. V súčasnosti je jej nadzemná časť postavená prakticky nanovo, v pivničných priestoroch je nainštalovaná veľmi emotívna expozícia znázorňujúca výkon zdravotníckej starostlivosti počas vojny.

Ovčara - ide o miesto, miestnu farmu, kde bolo po páde obrany mesta odvedených z Vukovarskej nemocnice okolo 260 ranených a chorých, vojakov i civilistov, mužov i žien. Tu boli celý deň a noc bití a mučení a na ďalší deň boli všetci odvezení na asi kilometer vzdialené obrovské hnojisko a tam všetci postrieľaní a následne nahádzaní do hromadného hrobu. 

Memorijalno groblje - pamätný cintorín, kde sú pochovaní všetci obrancovia Vukovaru. Taktiež sa tu nachádza viac ako 1.700 bielych krížov, ktoré symbolizujú počet obetí počas trvania vojny vo Vukovare. Tieto kríže sa nachádzajú na mieste ďalších masových hrobov, ktoré boli objavené po ukončení vojenského konfliktu.

Vodotoranj - jedná sa o akýsi symbol mesta Vukovar. Pred vojnou stavba slúžila ako vodojem a zároveň sa na ňom nachádzala reštaurácia s nádherným výhľadom na celé mesto a okolie. Počas ostreľovania mesta to bol častý cieľ nepriateľských delostreleckých granátov. Vodojem zasiahlo viac ako 600 nepriateľských striel, napriek tomu ostal stáť a do dnešnej doby je ponechaný tak, ako ostal po vojne.

Biely kríž pri rieke Dunaj - postavený na pamietku všetkých obetí vojny vo Vukovare, vysoký je 9,5 metra a váži asi 40 ton. Postavený je z kameňa, ktorý sem bol privezený s mestečka Kanfanar na Istrii.

Trpinska cesta - ide o ulicu dlhú niekoľko kilometrov, kde sa obrancom Vukovaru podarilo len za pomoci ručných zbraní vďaka veľmi dobre zvolenej taktike zneškodniť za jeden deň niekoľko desiatok nepriateľských tankov a obrnených vozidiel.  

Kasárne - v súčasnosti tu už armáda nesídli a celý objekt slúži ako múzeum vojenskej techniky, ktorá bola používaná počas bojov v rokoch 1991 - 1995. Môžete si tu obzrieť klasické zbrane, obrnené vozidlá, tanky, bunkre, míny a podobne, ale tiež aj improvizované zbrane ktoré využívali najmä obranci Vukovaru, ktorí počas konfliktu nemali prístup k vojenskej technike.

Ilok - jedná sa o malé mestečko vzdialené od Vukovaru asi 30 kilometrov, ktoré je známe svojimi vinicami a kvalitnými vínami, ktoré sú dodávané aj na Anglický kráľovský dvor. Zaujímavosťou je, že počas vojny boli vínne archívy zamurované a tak len vďaka tomu ostali nepoškodené a uchránené pred "nájazdami" nepriateľských vojakov.

Mestské múzeum - ide o múzeum s expozíciami zachytávajúcimi históriu nielen samotného mesta ale aj okolia a celej Slavónie. Nájdete tu archeologické nálezy, národné kroje, rôzne historické pracovné nástroje a podobne. Uvidieť tu môžete i vernú kópiu známej Vukovarskej holubice - symbolu mesta. V pivničných priestoroch je nainštalovaná expozícia mučiacich strojov a nástrojov z čias inkvizície, ktorá je však určená iba pre ozaj silné povahy. 

   Z návštevy Vukovaru, hoci bola iba krátka, sme si odniesli veľmi zvláštne pocity. Na jednej strane krásne chvíle prežité v kruhu priateľov, na strane druhej veľmi blízke a intenzívne stretnutie sa z vojnou a jej dopadom na životy ľudí. Uvedomujúc si teda všetko to, čo vojna prináša nám ostáva iba dúfať, že nič podobné, čo sa stalo tu nikdy nezažijeme a že sa to už nikdy a nikde opakovať nebude. 

 

Náhľad fotografií zo zložky Vukovar - november 2014