Choď na obsah Choď na menu
 


Minerály a skameneliny

   Hneď na úvod musím upresniť, že nie sme žiadni mineralogóvia a ani experti na prehistorickú faunu či flóru. Skôr nás vystihuje pojem "skalkári". Pre nás je hľadanie minerálov a skamenelín v prvom rade spojené s pobytom v prírode na čerstvom vzduchu. Pri samotnom hľadaní rešpektujeme všetky zásady ochrany prírody a správame sa tak, aby našou činnosťou nedochádzalo k žiadnemu jej poškodzovaniu. Nepoužívame žiadne "kopáčske" a podobné metódy. Hľadáme na povrchu, sem-tam preložíme z miesta na miesto nejaký ten šuter. Aj takýmto spôsobom sa nám podarilo postupne dať dokopy vcelku pôsobivú malú zbierku, ktorá slúži v prvom rade pre naše potešenie. Nejde iba o skalky ako také. Za každým nálezom sa totiž skrýva príbeh, zážitok. A to pri tých kúpených či inak získaných trochu chýba aj keď sú samozrejme tiež nádherné.

   Na Slovensku existuje mnoho lokalít, kde sa dajú nájsť úžasné nálezy. Často okolo nich prechádzame a ani netušíme, aké nádherné veci skrývajú. Lokality, ktoré sme navštívili postupne popíšeme. Lokality postupne dopĺňame podľa toho, kde nás nohy (a často aj auto) zavedú. 

  Môže sa stať, že na našej stránke niekto nájde chybne, nepresne alebo nedostatočne uvedený názov resp. pomenovanie minerálu, horniny či skameneliny. Pokiaľ sa tak stane - ospavedlňujeme sa. Ako  sme už napísali v úvode, nie sme žiadni odborníci, aj keď časom sa už na nás čo-to z tejto oblasti nalepilo. 

 

Príspevky

Bobrúvka

3. 12. 2014

Malý raj minerálov

 

Morava - Chabičov

21. 10. 2014

 Nálezisko moravských trilobitov

 

Lehôtka pod Brehmi a Bralce

16. 10. 2014

 Nálezy od výmyslu sveta...

 

Lisková - Mohylky

16. 10. 2014

 Lisková - Mohylky - Bohaté avšak chránené

 

Švošov - Skladaná skala

15. 10. 2014

Švošov - Skladaná skala - nález zaručený