Choď na obsah Choď na menu
 


Kysuce

3. 12. 2014

   V jeden pekný júlový deň sme sa rozhodli vyraziť na Kysuce, aby sme navštívili zaujímavé miesta, ktoré sa tu nachádzajú. Na cestu sme sa vydali skoro ráno, smer Čadca. Za Žilinou sme začali premýšľať nad tým, kde by sme si dali rannú kávu. A tak sme sa úplnou náhodou zastavili v minizoo nazvanej Ranč pri Žiline. Nájdete tu väčšinou hospodárske zvieratá, ktoré sa u nás bežne chovali, ale aj zvieratá cudzokrajné a dokonca aj obrovského leva. Boli sme príjemne prekvapený čistotou jednotlivých výbehov ako aj samotných zvierat. Minizoo prevádzkuje asi človek, ktorý má k zvieratám kladný vzťah a neberie ich iba ako prostriedok pre svoj biznis. A to sa dnes vidí už málokedy.

   Posilnení dobrou kávou sme vyrazili k prvému nášmu cieľu - prírodnej pamiatke Megoňky v Čadci - časť Milošová. Ide naozaj o veľmi zaujímavé miesto. Lom bol odkrytý niekedy v roku 1988. Ide o najväčšie nálezisko kamenných gulí v Európe. Mnohé z gulí, ktoré sa tu nachádzali boli z lomu odvezené a použité na skrášlenie súkromných záhrad alebo umiestnené do rôznych expozícií. Od roku 2003 je miesto vyhlásené za prírodnú pamiatku a chránené. 

   Ďalším našim "zastaveníčkom" bola obec Korňa a jej známy ropný prameň. Ide o samovoľný povrchový výver ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho metánu. Preto si ľudia v minulosti mysleli, že v okolí prameňa v noci tancujú čerti. Kedysi občania obce používali vyvierajúcu ropu na svietenie v petrolejových lampách.

   Cestou z Korne sme v obci Staškov za železničnou traťou zbadali malý domček. Zastali sme a zistili, že ide o rodný dom Jozefa Krónera, azda jedného z najznámejších a najlepších slovenských hercov. V domčeku Vás čaká pútavé rozprávanie o živote a diele tohto herca. Môžete tiež uvidieť mnoho z jeho osobných vecí. 

   Poslednou zastávkou bola Stará Bystrica a jej orloj. Aj keď tento orloj nemá takú históriu ako ten Pražský, je naozaj veľmi zaujímavý. Nachádza sa priamo na námestí. Viac informácií o ňom získate tu.

   Všetky miesta, ktoré sme v tento deň navštívili sú nesmierne zaujímavé a vrelo ich odporúčame každému milovníkovi zaujímavostí a cestovania. 

 

   

 

Náhľad fotografií zo zložky Kysuce - júl 2014