Choď na obsah Choď na menu
 


Morava - Chabičov

21. 10. 2014

  Na túto lokalitu sme sa chceli vybrať už začiatkom leta, avšak okolnosti nám to nedovolili. Preto sme so záujmom sledovali predpoveď jesenného počasia. Napokon všetko vyšlo a tak sme skoro ráno vyrazili z domu - smer Chabičov, Morava.  

dscf1502--800x600-.jpg

Chabičov je malá dedinka na Morave, ktorá leží severne od mesta Olomouc. Internet je plný informácií o tom, aké bohaté nálezisko sa tu nachádza. Plný očakávania sme na lokalitu dorazili tesne po obede a po krátkej prehliadke obce sme sa pustili do hľadania. Nad obcou v lesíkoch po pravej strane hlavnej cesty sa nachádzajú akési zárezy, v ich bokoch je vidieť odkryté ílovité bridlice devónskeho veku. A v nich pri troche šťastia je možné nájsť to, po čo sme prišli. 

  Nás chlapov to po istom čase prestalo baviť a preto sme sa radšej dali do varenia. Zato naša mamka poctivo hľadala ďalej a jej trpezlivosť bola nakoniec odmenená nálezom odtlačku trilobita (phacopidela microna). 

  K samotnej lokalite by sme chceli uviesť, že ak si niekto myslí, že tu nazbiera kilá vzoriek - mýli sa. Je potrebné sa dlho doslova prehrabovať v nahromadených bridliciach. Možno by sa dali nájsť väčšie a krajšie vzorky, pokiaľ by človek zobral do ruky krompáč a kopal a kopal... Takýmto spôsobom by však určite lokalita veľmi rýchlo zanikla. 

Hľadačky

"Hľadačky" na lokalite.

dscf1530--800x600-.jpg

Základný tábor.

 

Mapa

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Chabíčov (ČR)