Choď na obsah Choď na menu
 


Salatín

20. 10. 2014

  Vrch Salatín (1630 m.n.m.) zláka každého turistu, ktorý ho raz uzrie. Málokto ho však pozná a málokto na neho aj vystúpil. Atraktívny, strmý, ponúkajúci uchvatné výhľady a panorámy. Salatín je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier a jeho charakteristický homoľovitý tvar vidno zo všetkých pohorí severného Slovenska. Vrchol tvorí skoro 100 m dlhú úzku plošinu s nápadnou brázdou. Na severovýchode je dlhá bočná rázsocha Malého Salatína s bralnatými stenami a menšími jaskyňami (Zbojnícka jaskyňa). Má mimoriadny geomorfologický, zoologický a botanický význam a cenná je nielen vrcholová časť Salatína, ale aj tiesňava Skalné-Hučiaky. Salatín je turisticky veľmi hodnotný a vďačný vrch, všetky výstupy naň sú v závere veľmi strmé.  

sam_8490--640x480-.jpg

My sme sa naň vybrali na jar 2014 v marci. Za normálnych okolností sme sa mali v tomto období boriť snehovými závejami. Zima však bola taká aká bola a tak sme kráčali zväčša po mierne rozmočenom a miestami dokonca jarným slnkom vysušenom chodníku. Samozrejme hovorím o južnej strane, na ktorú sa prekrásne opierali slnečné lúče. Sneh bol iba na vrchole a v doline. 

  Ako som už naznačil, vybrali sme si južnú cestu, t.j. z Liptovskej Lúžnej, dolinou Ráztoky do Ráztockého sedla a potom už len kolmo hore až na vrchol. Tie výhľady však stáli za to a vrelo ich odporúčame každému.

sam_8452--640x480-.jpg

 

sam_8451--640x480-.jpg